ad

Translate

16.11.2018

Jordania - Porady i ciekawostki


Praktyczne rady i ciekawostki

 • Najciekawsze miejsca w Jordanii zwiedzicie w ciągu 10-11 dni. Dłużej nie warto. Wynajęcie auta plus dobra organizacja pozwoli zrealizować podróż w ciągu 7-8 dni
 • Wymiana pieniędzy. Na lotnisku pobierają ok 10% prowizji. W kantorach i bankach kurs podobny. Polecam kantory. W Ammanie kantory są na bazarze (suk). Kursy wymiany podstawowych walut w listopadzie 2018 r:
      1 JD - 1,24 Euro
      1 JD - 1,40 USD
      i informacyjnie: 1 JD - 5,3 PLN
 • Podróżując w 2-4 osoby warto poważnie rozważyć wypożyczenie auta. Najbardziej opłaca się transakcja przez internet. Poza Ammanem kultura jazdy w Jordanii jest przyjazna kierowcom z Europy. Na południe od stolicy komunikacja publiczna działa bardzo nieregularnie. Podróż wypożyczonym autem jest najlepszą opcją. Na północy kraju komunikacja publiczna działa relatywnie dobrze.
 • Podróżnicy świata pomagajmy sobie w Jordanii. Tym żartobliwym hasłem chciałby zachęcić osoby, które zdecydowały się wypożyczyć auto do pomagania 'niezmotoryzowanym' podróżnikom, w szczególności na południu kraju. Podwiezienie do najbliższej większej miejscowości autostopem oszczędzić mnóstwo czasu. W czasie podróży można  pogawędzić i nawiązać ciekawe znajomości. 
  • W 2018 r. w Ammanie można korzystać z Ubera. Przejazdy są dużo tańsze niż taksówki, w których bardzo zdzierają z cudzoziemców. Różnica w cenie jest dwukrotna. Koszty korzystania z aplikacji mogą być bardzo wysokie, gdy korzystamy z internetu na polskiej karcie sim. Rozwiązaniem sytuacji może być zakupienie lokalnej karty sim. 
  • Maps.me. Nawigacja offline zamiast mapy. Mapy w przewodnikach są w zasadzie do niczego. W przeciwieństwie do google maps jest w pełni funkcjonalna offline. Maps.me działa w oparciu o mapy Open street map, na których przed wyjazdem można zaznaczyć hotele czy miejsca, które chcemy zwiedzać. Trzeba cierpliwie poczekać zanim złapie sygnał GPS. Ale generalnie jest super. Więcej na stronie developera http://maps.me/en/home.
  • W Jordanii żyję ok 10 mln ludzi, w większości Arabów. Prawie połowa mieszkańców to uchodźcy głównie z Palestyny, Syrii, Iraku, Libanu. 
  • Podróżując po Jordanii starajcie się nawiązywać kontakt z lokalnymi mieszkańcami. Jordańczycy świetnie mówią po angielsku i większość z nich lubi pogawędzić. W czasie dłuższej rozmowy okazuje się, że wielu z nich pochodzi z innym krajów Bliskiego Wschodu, na ogół Palestyny. Nie strońcie wówczas od dyżurnego tematu związanego z Bliskim Wschodem, czyli sprawy palestyńskiej. Warto poznać inne niż mainstreamowe, wyselekcjonowane pod względem poprawności politycznej, poglądy na sytuację Palestyńczyków. 
  • Gorąco polecam fantastyczny blog Wapniaków. Jest dużo bardziej praktyczny niż przewodniki. Opisali bardzo dużo miejsc w Jordanii. Moje posty pozwolą zorganizować 7-10 dniową wyprawę, w czasie której zobaczycie główne atrakcje kraju, lista 'a must'. Wapniaki odbyli pieszą, kilkutygodniową wyprawę tzw. Jordańskim szlakiem. Zamieszczone informacje są bardzo praktyczne i inspirujące. Polecam korzystać z informacji zamieszczonych na blogu https://www.wapniakiwdrodze.pl/?s=jordania


  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz