ad

Translate

02.11.2018

Jordania - Wstęp, Trasa wyprawy

-->

Wyprawa do Jordanii - trasa.

 

Wstęp 


Jordania jest pustynną oazą pokoju położoną na rozpalonym konfliktami Bliskim Wschodzie. Relatywnie stabilną sytuację gospodarczą i polityczną zawdzięcza dotacjom z USA i reżimowi dynastii Haszymidów, który rządzi krajem od powstania czyli od roku 1923 r. Początkowo Jordania była kolonią brytyjska, ale po II wojnie światowej odzyskała niepodległość. Jordania liczy ok. 10 mln. mieszkańców z czego ok. połowa to uchodźcy z Palestyny, Syrii, Iraku, Libanu itp.

Turyści i podróżnicy odwiedzają Jordanie przede wszystkich ze względu na starożytne miasto Petra, które jest jednym z siedmiu nowych cudów świata. Większość turystów zwiedza Jordanię, a w zasadzie tylko Petrę w czasie objazdówki po Ziemi Świętej.

Rząd Jordanii wprowadził rozwiązania, które czynią jedno czy dwu-dniowy pobyt w kraju bardzo kosztownym. Jednocześnie promuje rozwój lokalnej turystki.

Do Jordanii zaczęły latać tanie linie lotnicze z Europy. Za bilet powrotny z 20 kg bagażem check-in z Warszawy do Ammanu zapłaciłem ok 400 zł, a można i taniej. Kupując bilet u Ryanair czy innych tanich linii lotniczych trzeba uważać, że nie zapłacić przypadkiem za zbędne opcje typu wybór miejsca, ubezpieczenie na lot czy pierwszeństwo do boarding. Podróżując we dwójkę warto wykupić dla jednej osoby check in bagaż 20 kg a dla drugiej 10 kg, oczywiście gdy waga dwóch plecaków czy bagaży nie przekracza 30 kg. Darmowy check-in online jest dostępny w Ryanair na 48 godzin przez wylotem. Jednak najpóźniej musimy odprawić się online 2 godziny przez wylotem. Potwierdzenie check-in możemy wydrukować lub pokazać w smartphonie w aplikacji przewoźnika.  Lot z  Warszawy do Ammanu trwa ok. 4 godzin, co jest do zniesienia w warunkach jakie funduje Ryanair. Nie podają nawet szklanki wody za darmo.

Jordan Pass jest kolejną zachętą dla podróżników, którzy chcą spędzić więcej niż 3 dni w Jordanii. W cenie Jordan Pass mamy wejście do Petry i innych zabytków Jordanii administrowanych przez rząd. Dodatkowo posiadając Jordan Pass mamy wizę za darmo. Standardowo wiza kosztuje 40 JD (jordańskich dinarów).
Link do rządowej strony, za pośrednictwem, której można kupić Jordan Pass:  https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx. Płacimy kartą kredytową lub płatniczą. Inne formy płatności typu paypal lub bitcoin są niedostępne. Polecam opcje za 75 JD . Cena Jordan Pass zależy od ilości dni, które zamierzamy spędzić w Petrze. Dostępne opcje to 1,2,3 dni w Petrze. Co poza Petrą można zwiedzić w ramach Jordan Pass znajdziecie na stronie: https://www.jordanpass.jo/Contents/Jordan_Attractions.aspx. Opcjonalnie można kupić bilety wstępu do kilku atrakcji nie objętych ceną Jordan Pass np. za 8 JD zwiedzanie miejsca chrztu Jezusa. W kasie zapłacimy 12 JD.

Na lotnisku w Ammanie odprawy paszportowe odbywają się bardzo sprawnie.

Z lotniska na North Bus Station, północny dworzec autobusowy w Ammanie można dojechać autobusem za za 3.2 JD. Kursuje w zależności od pory dnia/nocy 1 lub 2 razy na godzinę. Z dworca północnego do downtown (centrum) dojedziemy taksówką za 4 JD.

Osobiście nie jestem zwolennikiem wcześniejszych rezerwacji, ale w przypadku Jordanii jest to opłacalne. Warto rozważyć rezerwacja za pośrednictwem https://www.booking.com. Rezerwując nocleg w sezonie za pośrednictwem portalu uzyskamy lepszą cenę niż na miejscu. Z pewnością warto zrobić rezerwacje na pierwszą noc, gdy samolot ląduje w godzinach wieczornych lub nocnych w Ammanie.

Wymiana pieniędzy. Na lotnisku kurs wymiany jest niewiele gorszy niż w kantorach w Ammanie, ale niestety naliczają złodziejską prowizję ok 10% transakcji. Proponuję wymienić pieniądze na autobus, taksówkę i ewentualnie pierwszy nocleg. W miejskich kantorach nie ma prowizji. Do Jordanii zabieramy USD lub Euro.

Podróżując w 2-4 osoby warto poważnie rozważyć wypożyczenie auta. Najbardziej opłaca się transakcja przez internet. Poza Ammanem kultura jazdy w Jordanii jest przyjazna kierowcom z Europy. Na południe od stolicy komunikacja publiczna działa bardzo nieregularnie. Podróż wypożyczonym autem jest najlepszą opcją. Do wielu atrakcji można dotrzeć jedynie autem. Wypożyczenie samochodu bardziej się opłaca niż wynajęcie taksówki. Na północy kraju komunikacja publiczna działa relatywnie dobrze.

Ile czasu potrzeba na Jordanię? Optymalnie 10-11 dni, ale przy dobrej organizacji dacie radę w ciągu 7-8 dni. Pobyt dwutygodniowy to zbyt długo na samą Jordanie. Poniżej optymalny plan wyprawy do Jordanii:
- Amman: 1 dzień
- Jerash i Ajloun Castle: 1 dzień
- Zamki na pustyni- 1 dzień (konieczne wypożyczone auto lub taksówka)
- Petra - 2 dni
- Wadi Rum - 2 dni
- Madaba - 1 dzień
- Miejsce Chrztu Jezusa, Nebo Mount - 1 dzień
- Relaks nad Morzem Martwym - 1/2 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz