ad

Translate

12.11.2018

Jordania - Miejsce Chrztu Jezusa


Miejsce Chrztu Jezusa

Bethany (Betania) czyli Miejsce Chrztu Jezusa jest ważną destynacją dla Chrześcijan. W pierwszych wiekach naszej ery liczne kościoły upamiętniały to zdarzenie. Do Bethany pielgrzymowali wierni z całego chrześcijańskiego świata. Później Bliski Wschód został zdominowany przez Muzułmanów. Pod koniec XX archeolodzy ponownie odkryli miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa. Przez tysiąc lat Jordan zmienił bieg i obecnie miejsce chrztu Jezusa jest położone kilkanaście metrów od rzeki. Dla chrześcijan, którzy chcieliby symbolicznie odnowić sakrament Chrztu Świętego stworzono specjalne platformy nad samą rzeką po stronie jordańskiej i izraelskiej. Rzeka jest granicą między krajami. Zgodnie z Nowym Testamentem, Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa po jordańskiej stronie rzeki, o czym możemy przeczytać w Ewangelii Sw. Jana:

Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem». Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?»Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?» Odparł: «Nie!» Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?» Odpowiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz». A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?» Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała». Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.
Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi». Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: "Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym". Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym». 


Bethany zwiedzamy z przewodnikiem. Wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane. Nasz przewodnik ciekawie opowiadał o religijnym i archeologicznym aspekcie Bethany. Zwiedzanie trwa ok 2-3 godzin. Chętni mogą zakupić w sklepie z pamiątkami specjalną szatę, w której zanurzą się trzy razy w brudnej wodzie rzeki na pamiątkę Chrztu Świętego. Obrządek jest bardzo popularny wśród Prawosławnych. Zanim zdecydujemy się na symboliczną kąpiel trzeba pamiętać, że szata kosztuje ok 10 JD, a woda w Jordanie jest brudna.

Zwiedzanie Bethany z przewodnikiem jest dość drogą imprezą. Można wykupić ją jako dodatkową opcję do Jordan Pass. Koszt 8 JD. W kasie zapłacimy 12 JD.

Górę Nego i Bethany zwiedzamy w drodzę nad Morze Martwe. Taksówka kosztowała 30 JD. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz